Cantate dicta : 30 ćwiczeń wokalnych do łacińskich przysłów / M.T. Łukaszewski

35,00 zł
Ilość
dostępny

Od Autora

Pracę nad zbiorem Cantate dicta (z łac. śpiewajcie przysłowia) rozpocząłem w 1999 roku. Inspiracją do napisania powstałych wówczas 13 ćwiczeń była moja wieloletnia współpraca z Chórem Akademii Teologii Katolickiej (obecnie UKSW) w Warszawie, prowadzonym przez ks. prof. dra hab. Kazimierza Szymonika. W tym czasie, jako chórzysta i pianista-korepetytor zespołu, dwa razy w roku uczestniczyłem w obozach szkoleniowych w Piwnicznej-Zdroju.

Oprócz spotkań poświęconych doskonaleniu repertuaru chóralnego odbywały się indywidualne zajęcia z emisji głosu, które prowadziły Alicja Ogrodzińska i Joanna Łukaszewska. Podstawowym materiałem do pracy warsztatowej były popularne ćwiczenia ze zbioru: Praktyczna metoda włoskiego śpiewu Nicoli Vaccaia. Pomyślałem wówczas o urozmaiceniu tego zestawu, aby nie ograniczał się tylko do propozycji włoskiego twórcy, lecz zawierał również utwory pośrednie - umiarkowane pod względem stopnia trudności - do zastosowania przed wykorzystaniem ćwiczeń z Praktycznej metody włoskiego śpiewu lub po nich. Napisałem wówczas 13 "piosenek" do łacińskich tekstów znanych powiedzeń lub przysłów, które zaczerpnąłem ze zbioru Łacina na co dzień Czesława Jędraszki (Nasza Księgarnia, Warszawa 1968). Były one sporadycznie wykonywane w ramach wspomnianych obozów szkoleniowych Chóru ATK. Później zapadły w głęboki sen w kompozytorskiej szufladzie.

Po latach podzieliłem się moim pomysłem z dr Dorotą Całek, wybitną śpiewaczką i wieloletnią artystką Warszawskiej Opery Kameralnej, która bez wahania zadała utwory do nauki swoim studentom z Wydziału Artystyczno-Pedagogicznego w Kaliszu Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Okazało się, że ćwiczenia te mogą nadal pełnić swoją funkcję dydaktyczną. Od ich powstania upłynęło jednak 15 lat, wymagały więc gruntownej rewizji. Niemal we wszystkich, z tych pierwszych 13 utworów, wymieniłem całą partię fortepianu, zaś partię wokalną odpowiednio przebudowałem - niezwykle pomocne były tu uwagi Doroty Całek. Pracując nad poprawkami, dopisałem też kilkanaście nowych miniatur i w ten sposób zbiór zamknął się w 30 kompozycjach - ćwiczeniach. Wszystkie sugestie wykonawcze (dynamiczne, artykulacyjne i związane z tempem) są propozycjami. Wykonawca czy pedagog mogą zaproponować też własne rozwiązania. Wyrażam ogromną wdzięczność Dorocie Całek, która regularnie namawiała mnie do pracy nad tymi utworami, zawsze służąc fachową radą. Zbiór poświęcam Pani doktor i Jej studentom.

Marcin Tadeusz Łukaszewski

arsm-13
KOMPOZYTOR Marcin Tadeusz Łukaszewski (1972- )
INSTRUMENT / OBSADA Głos solowy, Fortepian
ILUSTRACJE Beata Biniek
MIEJSCE WYDANIA Lisowice
WYDAWCA Ars Musica
ROK WYDANIA 2017
LICZBA STRON 61
OPRAWA Oprawa miękka
SERIA M.T. Łukaszewski Didactic Music (Ars Musica)
ISBN / ISSN / ISNM 9790801566188
KATEGORIA I TAGI
  • Nuty
  • Fortepian
  • Głos solowy