Gibberish & Babble : suita w stylu francuskim | Mała suita / M.T. Łukaszewski

35,00 zł
Ilość
dostępny

Zawartość zeszytu

1. Gibberish & Babble : suita w stylu francuskim na saksofon sopranowy lub altowy i fortepian
2. Mała suita na saksofon sopranowy lub altowy i fortepian

Prawykonanie

Gibberish & Babble: Paweł Gusnar - saxofon / saxophone, Bogna Dulińska - fortepian / piano, 26.03.2014 Muzeum Miasta Łodzi, Łódź

Mała suita / Little Suite: utwór napisany na XXIII Śląski Konkurs Instrumentów Dętych "Drewno dla najmłodszych" (2016) w Dąbrowie Górniczej.

Nagranie

Gibberish & Babble: Saxophone varie vol. 2 - Paweł Gusnar (DUX 1374, cop. 2016)

Opis

Gibberish & Babble Suita w stylu francuskim / Suite in French style 

Cykl miniatur objętych wspólnym tytułem Gibberish & Babble - Suite in French style napisałem na prośbę wybitnego polskiego saksofonisty Pawła Gusnara, któremu utwór jest dedykowany. Suita doczekała się wielu prezentacji w kraju i za granicą (m.in. podczas Journes du Saxophone w Paryżu). Suita składa się z pięciu części, których stylistyka nawiązuje do tradycji muzycznej, szczególnie francuskiej. Część I Introduzione e Preludio ma spokojny przebieg z nieco żywszymi fragmentami w ogniwie środkowym. Druga część - Quasi danza Toccatina jest utworem żywym, energicznym, akcentującym głównie motorykę i lekkość. Kontrastują z nią dwie kolejne części: III Canon i IV Notturno, utrzymane w spokojnym, lirycznym przebiegu. Finałowe Rondeau, po krótkim wstępie solowego saksofonu, eksponuje lekki, pogodny przebieg z elementami taneczności. W tej części pojawiają się również motywy z wcześniejszych części utworu. 

Mała suita I Little Suite 

Małą suitę napisałem również na prośbę Pawła Gusnara, z przeznaczeniem na XXIII Śląski Konkurs Instrumentów Dętych "Drewno dla najmłodszych" (2016) w Dąbrowie Górniczej, na którym utwór był pozycją obowiązkową. Przeznaczenie suity do celów dydaktycznych i konkursowych podyktowało użycie określonych środków kompozytorskich. Z jednej strony miał to być utwór wirtuozowski, z drugiej - o niewygórowanym stopniu trudności. Jako utwór konkursowy miał być krótki i z tego powodu zdecydowałem się na wybór trzech części suity. Pierwsza część - Preludium ma charakter ewolucyjny, rozwija się w oparciu o rytm triolowy. Składa się z kilku odcinków skontrastowanych pod względem tempa i charakteru. Odznacza się żywym przebiegiem. Najkrótsza w cyklu część środkowa - Sarabanda rozdziela od siebie i kontrastuje dwie motoryczne części skrajne. W Sarabandzie położyłem nacisk przede wszystkim na śpiewność linii melodycznej. Ruchliwy Gigue jest utrzymany w ruchu ósemkowym. Rozpoczyna się charakterystycznym motywem w partii solowego saksofonu, imitowanym następnie przez fortepian. 

Marcin Tadeusz Łukaszewski

arsm-1
KOMPOZYTOR Marcin Tadeusz Łukaszewski (1972- )
INSTRUMENT / OBSADA Saksofon sopranowy, Saksofon altowy, Fortepian
ILUSTRACJE / OPRAC. GRAF. Beata Biniek
MIEJSCE WYDANIA Lisowice
WYDAWCA Ars Musica
ROK WYDANIA 2016
LICZBA STRON 66
OPIS FIZYCZNY Partytura i głosy.
OPRAWA Oprawa miękka
SERIA Paweł Gusnar Collection (Ars Musica)
ISBN / ISSN / ISNM 9790902012614
KATEGORIA I TAGI
  • Nuty
  • Saksofon
  • Kameralistyka
  • Zobacz także