Harpsichord concertos / Johann Gottlieb Goldberg

62,99 zł
Ilość
dostępny

Zawartość płyty

Harpsichord Concerto D minor / ré mineur / d-Moll

1. I. Allegro [13'06'']
2. II. Largo [10'29'']
3. III. Allegro di molto [10'44'']

Harpsichord Concerto E flat major / mi  bémol majeur / Es-Dur

4. I. Allegro [8'28'']
5. II. Largo con sordini [11'06'']
6. III. Allegro do molto [7'52'']

Całkowity czas

61'48''

Opis

Jan Sebastian Bach uważał młodego Johanna Gottlieba Goldberga za swojego najbardziej utalentowanego ucznia. Nie wiele wiadomo o pochodzącym z Gdańska Goldbergu oprócz tego, że Bach dedykował mu jedne z najbardziej znanych wariacji. Kompozytor zmarł na gruźlicę w 28 roku życia, ale pozostawił po sobie kilka dzieł, które świadczą jego dobrze zapowiadającej się karierze.

ALINA RATKOWSKA

Laureatka I nagrody Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Paoli Bernardi w Bolonii w 2005 roku. Pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie prowadzi klasę klawesynu, a na lata 2016-2020 została mianowana na stanowisko Kierownika Katedry Organów i Klawesynu tej uczelni. W 1999 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie (obecnie UMFC), w klasie prof. Leszka Kędrackiego. W 2002 roku uzyskała dyplom Scholi Cantorum Basiliensis - Wyższej Szkoły Muzyki Dawnej w Bazylei w klasie, którą prowadził Andrea Marcon. Kształciła się także pod kierunkiem Jörga Andreasa Böttichera, Jespera B. Christensena (Generalbass) i Johanna Sonnleitnera (gra na pianoforte/kameralistyka).

Alina Ratkowska, fot. Sz. Brzóska
Alina Ratkowska, fot. Sz. Brzóska

Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, które prowadzili profesorowie klawesynu: Jaques Ogg , Nicholas Parle, Peter Holman, Mark Kroll, Ketil Haugsand, Christiane Jaccotett, Kenneth Gilbert, Jos van Immersel, Andreas Staier. Brała także udział w pięciotygodniowym kursie pianistycznym w Wesleyan University (USA), w klasie fortepianu prof. Donalda Curriera z Yale School of Music, a także w kursach gry na pianoforte Geoffrey'a Lancastera. Miała też okazję uczyć się prywatnie u Gustava Leonhardta.

Alina Ratkowska jest absolwentką studiów podyplomowych Politechniki Gdańskiej, na Wydziale Zarządzania i Ekonomii. W roku 2009 otrzymała stopień doktora sztuki muzycznej przyznany przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, a w roku 2014 stopień doktora habilitowanego przyznany przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W 2009 i 2013 roku została wyróżniona przez czytelników Gazety Wyborczej nagrodą Sztorm Roku. W 2008 otrzymała nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury. Była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki, Marszałka Województwa Pomorskiego, Fundacji Kultury i wielu innych zagranicznych fundacji. W 2003 roku uzyskała III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej Van Vlaanderen w Brugii (Belgia), z kierowanym przez siebie zespołem Esperanto.

Współpracowała z Goldberg Baroque Ensemble, specjalizującym się w wykonawstwie muzyki zachowanej w zbiorach Biblioteki Gdańskiej PAN. Z zespołem tym dokumentuje muzykalia w serii Muzyczne dziedzictwo Miasta Gdańska (DUX, Sarton). W latach 2011-2014 prowadziła poznański zespół wokalno-instrumentalny Musica Maxima.

Dużą część działalności poświęca również wykonawstwu współczesnej muzyki pisanej na klawesyn, prezentując niejednokrotnie premierowe utwory solowe i kameralne współczesnych polskich twórców. W 2010 roku ukazała się jej debiutancka solowa płyta z Wariacjami Goldbergowskimi J. S. Bacha (Sarton), która w 2011 otrzymała dwie nominacje do nagrody fonograficznej „Fryderyk”. W 2012 ukazała się jej płyta z trzema koncertami klawesynowymi Johanna Jeremiasa du Graina, zmarłego w 1756 roku gdańskiego kompozytora i organisty, a rok później poświęcona im książka wydana przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2006 roku zainicjowała Festiwal Goldbergowski w Gdańsku, który w ciągu dekady stał się jednym z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Polsce. Więcej informacji na www.goldbergfestival.pl

sarton-8
KOMPOZYTOR Johann Gottlieb Goldberg (1727-1756)
WYKONAWCA Alina Ratkowska (klawesyn), Goldberg Baroque Ensamble
INSTRUMENT / OBSADA Klawesyn, Zespół kameralny
MIEJSCE WYDANIA Detmold
WYDAWCA Musicproduktion Dabringhaus und Grimm
ROK WYDANIA 2018
OPIS FIZYCZNY 1 płyta (SACD)
SERIA Musica Baltica
KATEGORIA I TAGI
  • Muzyka
  • Muzyka barokowa