Missa de Maria a Magdala Pawła Łukaszewskiego : tradycyjna forma mszalna we współczesnej interpretacji autora tekstu, kompozytora i dyrygenta

20,00 zł
Ilość
dostępny

Książka Jana Borowskiego stanowi staranną i wieloaspektową analizę tytułowego utworu, dokonaną z punktu widzenia dyrygenta przygotowującego się w najbardziej rzetelny sposób do podjęcia interpretacji dzieła współczesnego kompozytora. Z wielką odpowiedzialnością i pietyzmem Borowski podchodzi do każdej z warstw treści dzieła wokalno-instrumentalnego, wpisującego się w długowieczną tradycję cyklu mszalnego realizowanego środkami artystycznymi.

(...)

W sferze ideowej Borowski odnosi się do interpretowanego dzieła z czytelnym zachwytem i uznaniem dla jego walorów tak muzycznych, jak duchowych. Sprawdza się zatem zasada, że dobrze zanalizować można tylko takie dzieło, które w pełni potrafi się odczuć i poddać jego pięknu.

dr hab. Alicja Gronau-Osińska, prof. UMFC

Muzyczne dzieło Pawła Łukaszewskiego wraz z opisem autorstwa jego interpretatora Jana Borowskiego daje możliwość uświadomienia sobie, jak bardzo tradycja wciąż jest w twórcach obecna i żywa, a dzięki nim także w nas odbiorcach -słuchaczach. Żyjemy z przeświadczeniem, że synonimem współczesności jest nowoczesność, nietuzinkowa kreatywność, a nawet granicząca wręcz z egotyzmem indywidualność. Tymczasem to co najcenniejsze i szczególnie ważne rodzi się zazwyczaj ze związku z najwartościowszymi ideami przeszłości, które im są prawdziwsze, tym mniej powiązane z czasem, a więc z przemijaniem. Po przeczytaniu pracy mam wrażenie, że takie właśnie myślenie odnajdujemy w spojrzeniu Jana Borowskiego na twórczość Pawła Łukaszewskiego, a w szczególności na jego utwór Missa de Maria a Magdala, ale taka też idea była w kompozytorze, gdy poznawał osobę Marii z Magdali i z myślą o niej pisał swą mszę.

prof. Iwona Melson

ms-3
AUTOR Jan Borowski
MIEJSCE WYDANIA Bielsko-Biała
WYDAWCA Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej
ROK WYDANIA 2013
LICZBA STRON 220
OPRAWA Oprawa miękka
SERIA Rozprawy Naukowe (ATH w Bielsku-Białej)
ISBN / ISSN / ISNM 1643-983X, 9788363713324
KATEGORIA I TAGI
  • Muzyka chóralna
  • Muzyka sakralna
  • Kompozytorzy i wykonawcy
  • muzyka sakralna
  • muzyka współczesna
  • msza
  • Paweł Łukaszewski