• Tylko online

Przewodnik po polskiej muzyce sakralnej - kompendium dla miłośników i znawców / M.T. Łukaszewski

0,00 zł
Ilość
Link do pobrania ebooka w opisie

Bezpłatny ebook

<link do pobrania publikacji>

Opis

W powojennej Polsce powstało wiele utworów o tematyce religijnej – chóralnych i wokalno-instrumentalnych, które po wyborze Kardynała Karola Wojtyły na papieża w 1978 obrodziły szczególnie intensywnie. Pisali je tacy twórcy, jak Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Juliusz Łuciuk, Andrzej Koszewski, Romuald Twardowski, Józef Świder, Stanisław Moryto, Marian Sawa – by wymienić najbardziej znanych. Muzyka sakralna miała bogatą tradycję również w poprzednich stuleciach, by wymienić psalmy Mikołaja Gomółki, msze Bartłomieja Pękiela, motety Stanisława Moniuszki czy Stabat Mater Karola Szymanowskiego.

W Polsce działa mnóstwo chórów zarówno amatorskich, półprofesjonalnych (np. chóry akademickie) czy zawodowych. Wykonują one bogatą literaturę chóralną, wśród której znajdują się również dzieła twórców polskich o tematyce religijnej. Co ważne, tego rodzaju literatura nie doczekała się dotąd opracowania w formie przewodnika adresowanego do szerokiego grona odbiorców. Prezentowany materiał jest etapem pierwszym, obejmującym 21 haseł napisanych w ramach programu stypendialnego „Kultura w Sieci”. Projekt zamierzam kontynuować i uzupełniać stopniowo o kolejne nazwiska, których w obecnym materiale brak.

Powyższe przesłanki, jak również brak podobnego kompendium o polskiej muzyce religijnej, skłoniły mnie do podjęcia pracy nad niniejszym przewodnikiem.

M.T. Łukaszewski [ze wstępu]

ebook-1
AUTOR Marcin Tadeusz Łukaszewski
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
ROK WYDANIA 2020
LICZBA STRON 282
OPIS FIZYCZNY Ebook
KATEGORIA I TAGI
  • Kategorie tematyczne
  • Muzyka sakralna
  • Historia muzyki
  • Kompozytorzy i wykonawcy
  • Książki