Chagall for strings - Piotr Moss

44,50 zł
Ilość
dostępny

Zawartość płyty 

IV Kwartet smyczkowy Chagall - Piotr Moss   

1. Andante [7'15'']
2. Allegro [6'34'']
3. Andantino [11'35'']
4. Allegro [6'07'']
5. Moderato drammatico [9'19'']

Le lien entre les jours na mezzosopran i kwartet smyczkowy - Piotr Moss

6. Andante [4'27'']
7. Intermède I [1'29'']
8. Andantino con malinconia [4'53'']
9. Intermède II [3'04'']
10. Larghetto [4'45'']
11. Epilogue [2'06'']

12. Dedykacja na kwartet smyczkowy - Piotr Mos [3'00'']
 
Całkowity czas

64'44''

Opis

Piotr Moss – kiedyś student Grażyny Bacewicz, Piotra Perkowskiego i Nadii Boulanger – wnosi w wiek XXI dziedzictwo neoklasycyzmu z jego kaligraficznym rozumieniem stylu, z dbałością o szatę harmoniczną, z tendencją do form o charakterze zarazem krystalicznym i hybrydycznym. Umieszczone na płycie utwory mają wszystkie te cechy, ale odznaczają się też tonem szczególnym – melancholii, aczkolwiek jakby przechodzącej w pogodną rezygnację.

Marcin Trzęsiok

W mojej twórczości najczęściej inspirują mnie: poezja, literatura, muzyka innych kompozytorów oraz teatr. „Chagall” – IV Kwartet Smyczkowy to jeden z nielicznych utworów, które powstały pod wpływem kontaktów z malarstwem. 

Muzyka kwartetu „Chagall” nie ilustruje obrazów artysty w sposób dosłowny. Ewokuje raczej ich nastroje, tematy, rytmy. W utworze nie mogło zabraknąć znanych i powtarzających się w twórczości malarza motywów, jak np.: para kochanków, cyrk, wojna czy zdarzenia z życia rosyjskich Żydów. Znalazły one w mojej muzyce swe przetworzone odbicie.

Poszczególne części utworu nawiązują do wyodrębnianych przez historyków sztuki okresów w życiu Marca Chagalla (początki w Rosji, pierwszy pobyt w Paryżu, rewolucja październikowa, drugi pobyt w Paryżu, a następnie w Ameryce, ostatnie lata w Paryżu). Choć moja muzyka nawiązuje do tych wydarzeń tylko pośrednio, w całkiem zresztą innej, achronologicznej kolejności, myślę, że te aluzje są dla słuchacza bardzo czytelne.

Piotr Moss

ddd-acd1952
KOMPOZYTOR Piotr Moss (1949- )
WYKONAWCA Jadwiga Rappé (alt), Opium String Quartet, Agnieszka Marucha (skrzypce), Anna Szalińska (skrzypce), Magdalena Małecka-Wippich (altówka), Olga Łosakiewicz-Marcyniak (wiolonczela)
INSTRUMENT / OBSADA Głos solowy, Zespół kameralny
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA CD Accord
ROK WYDANIA 2013
OPIS FIZYCZNY 1 płyta (CD)
KATEGORIA I TAGI
  • Płyty
  • Muzyka współczesna