Capriccio ad Carpaccio na wiolonczelę solo / M.T. Łukaszewski

30,00 zł
Ilość
dostępny

Prawykonanie

Karolina Szewczykowska - wiolonczela / cello, 17.05.2013, Warszawa, UMFC, Koncert kompozytorski studentów i absolwentów Podyplomowych Studiów Kompozycji.

Opis

Capriccio ad Carpaccio 

Capriccio ad Carpaccio było moim pierwszym utworem napisanym pod kierunkiem prof. zw. dr. hab. Mariana Borkowskiego w ramach rozpoczętych przeze mnie w 2012 r. Podyplomowych Studiów Kompozycji UMFC w Warszawie, a zarazem pierwszym utworem na wiolonczelę. Zainteresowanie tym instrumentem wiąże się, pośrednio, z faktem, że na wiolonczeli grał mój brat Paweł (ukończył studia w klasie prof. Andrzeja Wróbla), gra na tym instrumencie również jego starszy syn, Wojciech. 

Tytuł utworu nawiązuje do nazwiska włoskiego malarza renesansowego Vittore Carpaccio (ok. 1465-1526), zaliczanego do czołowych mistrzów szkoły weneckiej. W moim utworze można próbować doszukiwać się inspiracji malarstwem włoskiego mistrza, jednakże - chociaż sztuki wizualne należą do moich ścisłych zainteresowań pozamuzycznych - pisząc kaprys nie inspirowałem się wprost którymkolwiek z jego dzieł. Myślałem natomiast o grze słownej zawartej w tytule (Capriccio ad Carpaccio). Stąd spojrzenie na sylwetkę patrona utworu - Carpaccia - z pewnym przymrużeniem oka. 

Kaprys jest utworem jednoczęściowym, silnie zróżnicowanym, kontrastowym. Można to zauważyć już na początku kompozycji, mianowicie kontrast dynamiczny (ppp - fff) i artykulacyjny (pizzicato - arco). Podobne kontrasty, połączone z potrzebą wykorzystania kolorystycznych, dynamicznych i brzmieniowych możliwości wiolonczeli, starałem się zawrzeć w przebiegu całej kompozycji. Miejsca ruchliwe, energiczne, żywiołowe, przeplatają się z fragmentami kantylenowy-mi, w których pragnąłem ukazać możliwości pięknego brzmienia wiolonczeli. 

Marcin Tadeusz Łukaszewski 

arsm-10
KOMPOZYTOR Marcin Tadeusz Łukaszewski (1972- )
INSTRUMENT / OBSADA Wiolonczela
ILUSTRACJE Beata Biniek
MIEJSCE WYDANIA Lisowice
WYDAWCA Ars Musica
ROK WYDANIA 2016
LICZBA STRON 8
OPRAWA Oprawa miękka
SERIA M.T. Łukaszewski Collection (Ars Musica)
ISBN / ISSN / ISNM 9790902012676
KATEGORIA I TAGI
  • Partytury, nuty, libretta
  • Książki i nuty