Symfonia / M. Borkowski

35,00 zł
Ilość
dostępny

Opis

Marian Borkowski

Kompozytor, muzykolog, pianista, pedagog oraz animator i organizator życia muzycznego - ur. 17 sierpnia 1934 roku w Pabianicach. Studia muzyczne odbył w latach 1959-1965 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie w klasie kompozycji Kazimierza Sikorskiego oraz w klasach fortepianu Jana Eklera i Natalii Hornowskiej. W tym samym czasie studiował muzykologię w Uniwersytecie Warszawskim, którą ukończył pod kierunkiem Józefa M. Chomińskiego w roku 1966. W latach 1966-1968, jako stypendysta rządu francuskiego, kontynuował studia kompozytorskie u Nadii Boulanger i Oliviera Messiaena w Konserwatorium Paryskim i w Konserwatorium Amerykańskim w Fontainebleau oraz u lannisa Xenakisa w cole Pratique des Hautes Etudes, jak również studia muzykologiczne pod kierunkiem Jacquesa Chailley i Barry S. Brooka w Uniwersytecie Paryskim (Sorbonne). Jednocześnie studiował filozofię u Jeana Hyppolite i Julesa Vuillemina na Sorbonie oraz w CoUge de France. Brał udział w Międzynarodowych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt (1972, 1974) oraz w Accademia Musicale Chigiana w Sienie (1973, 1975 - Diploma di Merito), pracując w zakresie kompozycji pod kierunkiem György Ligetiego, Iannisa Xenakisa, Karlheinza Stockhausena i Franco Donatoniego.

Od roku 1968 wykłada kompozycję i instrumentację symfoniczną w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) - od 1976 roku jest docentem i prowadzi klasę kompozycji. W roku 1989 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Kom-pozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki, prorektorem Akademii, kierownikiem katedr Kompozycji i Teorii Muzyki, a także inicjatorem i kierownikiem Podyplomowych Studiów Kompozycji i Teorii Muzyki.

Prowadził wiele międzynarodowych kompozytorskich kursów mistrzowskich, a od 1989 roku wykładał kompozycję, jako visiting professor i guest artist, w ponad 30 uniwersytetach i konserwatoriach muzycznych w USA, Chile, Francji, Kanadzie, Korei Południowej i Rumunii.

Wykształcił szerokie grono kompozytorów polskich oraz liczną grupę studentów, stażystów i doktorantów z zagranicy. Jego studenci i absolwenci zdobyli ponad 350 nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich.

Utwory Mariana Borkowskiego były wykonywane w 25 krajach Europy, a także w Australii, Boliwii, Chile, Chinach, Ekwadorze, Iranie, Jamajce, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Korei Południowej, Kubie, Kuwejcie, Malezji, Meksyku, Peru, Turcji, USA i Wenezueli. Jego kompozycje były prezentowane w programach ponad 50 krajowych i 60 międzynarodowych festiwali muzycznych (m.in. w Aix-en-Provence, Berlinie, Darmstadt, Genewie, Lizbonie, Los Angeles, Madrycie, Walco-Gity, Monachium, Paryżu, Seulu, St. Petersburgu, Valparaiso, Warszawie). Ponadto, wiele jego kompozycji zostało nagranych na ponad 60 płytach analogowych i CD wydanych przez Acte Préalable, DUX, Global Sound Media (Seoul), GM Records, MTJ, Musica Sacra Edition, Olympia (Londyn), Polonia Records, Polskie Nagrania MUZA, ProViva Intersound (Monachium), Requiem Records, Sound-Pol, Gamma CD, Veriton.

Był twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu "Laboratorium Muzyki Współczesnej" (1985-2013) oraz założycielem i prezesem Stowarzyszenia "Laboratorium Muzyki Współczesnej" (1995-2013). Byt członkiem jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich i wykonawczych (m.in. w Belgradzie, Cambridge, Esztergom, Florencji, Guadalajara, Kolonii, Nowym Orleanie, Paryżu, Rouen, Rzymie, Seulu, Suwon, Taegu, Valparaiso).

Marian Borkowski jest laureatem Konkursu Młodych Kompozytorów w Warszawie (1966), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. G. B. Viottiego w Vercelli (1969), Konkursu Kompozytorskiego im. K. Szymanowskiego w Warszawie (1974), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Nowej Muzyki w Nowym Jorku (1990) oraz wielu nominacji i kilku nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk (1998-2016). Odznaczony został także m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1977), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2002).

umfc-253
KOMPOZYTOR Marian Borkowski (1934- )
INSTRUMENT / OBSADA Orkiestra
OPRACOWANIE / REDAKCJA Łukasz Farcinkiewicz
TŁUMACZENIE Michał Kubicki
ILUSTRACJE Krzysztof Welian
WYDANIE Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA Chopin University Press
ROK WYDANIA 2018
LICZBA STRON 45
OPIS FIZYCZNY Partytura
OPRAWA Oprawa miękka
ISBN / ISSN / ISNM 9790801518446
DODATKOWE INF. Utwór został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
KATEGORIA I TAGI
  • Partytury, nuty, libretta
  • Książki i nuty