Organy miasta Siedlce / Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa

60,00 zł
Ilość
dostępny

Opis

Książka jest pierwszą syntetyczną pracą poświęconą tak historycznemu, jak i współczesnemu instrumentarium organowemu Siedlec. W tekście Czytelnik znajdzie informacje historyczne, techniczne opisy, artystyczne przemyślenia i dyspozycje siedleckich organów. Fotografie poprowadzą do wnętrz siedleckich budynków, w których znajdują się organy, następnie na kościelne chóry i do sal szkolnych i koncertowych, gdzie znajdują się miejsca pracy i dydaktyki organistowskiej, a także do wnętrza samych instrumentów, aby Czytelnik mógł zapoznać się z ciekawostkami technicznymi. By przekazać istotę organów, nie wystarczy je tylko oglądać i analizować – trzeba ich także posłuchać, by zrozumieć i odczuć zamysł ich twórców. Lekturze towarzyszyć będą nagrania przykładów różnorodnych brzmień organów siedleckich, po których Czytelnik (zamieniając się w Słuchacza) będzie prowadzony według wskazówek umieszczonych na marginesie tekstu. Ze względu na zamieszczony równolegle tekst polski i angielski przypisy zostały podane w wersji dwujęzycznej.

[…] Ze wstępu Autorki

Publikację uzupełnia nagrana przez Autorkę płyta CD, wydana w 2018 roku (UMFC CD 106), zawierająca muzyczną wizytówkę siedmiu siedleckich instrumentów.

Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa

Organistka i organoznawca, konserwator-zabytkoznawca – jest aktywną popularyzatorką organów i muzyki organowej. Od 2000 r. związana jest z Siedlcami, gdzie prowadzi szeroko zakrojoną działalność na rzecz tamtejszych instrumentów. Dzięki życzliwej współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków, Kurią Diecezjalną Siedlecką i Zespołem Szkół Muzycznych w Siedlcach obecnie w mieście można podziwiać kolekcję 11 organów o zróżnicowanej stylistyce brzmienia i wyglądu, odznaczającą się wysoką wartością artystyczną.

umfc-2020011
AUTOR Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa
OPRACOWANIE / REDAKCJA Ireneusz Wyrwa, Joanna Gil-Siemińska
TŁUMACZENIE Małgorzata Mikulska
ILUSTRACJE / OPRAC. GRAF. Ryszard Kajzer, ZERKAJ Studio
WYDANIE Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA Chopin University Press
ROK WYDANIA 2019
LICZBA STRON 224
OPRAWA Oprawa twarda
KATEGORIA I TAGI
  • Kategorie tematyczne
  • Instrumenty muzyczne
  • Instrumenty dęte
  • Książki
  • Organy
  • Zobacz także