Et super hanc petram... : księga pamiątkowa z okazji 75-lecia urodzin Księdza Profesora Kazimierza Szymonika

25,00 zł
Ilość
dostępny

Ks. prof. dr hab. KAZIMIERZ SZYMONIK jest niewątpliwie postacią rozpoznawalną w panoramie polskiej chóralistyki. To wybitny chórmistrz i pedagog, ale również człowiek - kapłan archidiecezji częstochowskiej i niestrudzony bojownik o wysoką kulturę chrześcijańską. W środowisku artystycznym zasłynął jako dyrygent chóru Akademii Teologii Katolickiej (później UKSW), który prowadził w latach 1980-2014, promując współczesną muzykę sakralną polskich kompozytorów najmłodszego pokolenia. Specjalizuje się w wykonawstwie chorału gregoriańskiego i polifonii sakralnej. Wykładowca wielu uczelni: Akademii Muzycznej w Krakowie, Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (UMFC), Akademii Teologii Katolickiej (UKSW) oraz Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Przeszedł wszystkie stopnie kariery akademickiej, a w latach 2005-2012 był przez dwie kadencje prorektorem AMFC i UMFC. Twórca specjalności i kierunku muzyka kościelna. Zdobywca wielu nagród za działalność artystyczną. Niekwestionowany autorytet w dziedzinie muzyki sakralnej.

Et super hanc petram jest księgą pamiątkową z okazji jubileuszu 75. urodzin Księdza Profesora, powstałą z inicjatywy jego przyjaciół i uczniów. Znalazły się w niej m. in. wybrane homilie Jubilata oraz sporządzone przezeń recenzje w postępowaniach o nadanie tytułu doktora honoris causa dla papieża seniora Benedykta XVI i Stefana Stuligrosza. Dalszą część księgi wypełniają wspomnienia, życzenia i teksty naukowe skupione wokół tematyki polskiej i europejskiej wokalnej i wokalno-instrumentalnej muzyki sakralnej.

Nieustanne poszukiwanie autentyzmu i głębi muzycznego sacrum, które porusza serce człowieka, naturalne środki ekspresji, przywiązanie do tradycji oraz oparcie na mocnym fundamencie Pisma Świętego - to główne kierunki działań Jubilata - Kapłana, Pedagoga, Artysty, Człowieka.

umfc-235
OPRACOWANIE / REDAKCJA Michał Sławecki
ILUSTRACJE / OPRAC. GRAF. Rudolf Mruczek
WYDANIE Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA Chopin University Press
ROK WYDANIA 2017
LICZBA STRON 358
OPRAWA Oprawa miękka
ISBN / ISSN / ISNM 9788365990013
KATEGORIA I TAGI
  • Muzycy, wokaliści, zespoły i grupy
  • Książki
  • Chór UKSW
  • Chór ATK
  • et super hanc petram
  • Zobacz także