FRYDERYK 2021 - NOMINACJA
  • FRYDERYK 2021 - NOMINACJA

New Double Accordion Concertos by Johann Sebastian Bach

32,00 zł

ZŁOTY DYPLOM MUZYCZNE ORŁY 2022

Ilość

Zawartość płyty:

Koncert c-moll na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1060

 

1.

Allegro

5:04

2.

Adagio

5:16

3.

Allegro

3:33

Koncert C-dur na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1061

 

4.

[Allegro]

7:07

5.

Adagio ovvero Largo

5:19

6.

Fuga

5:51

Koncert c-moll na dwa klawesyny i orkiestrę BWV 1062

 

7.

[Allegro]

3:34

8.

Andante e piano

5:42

9.

Allegro assai

4:43

Całkowity czas 46:09

Opis:

Co by było, gdyby Johann Sebastian Bach mógł grać na akordeonie? Pytanie to nurtuje wielu grających na tym instrumencie muzyków, którzy z marzycielską tęsknotą spoglądają na jego krótką historię. Niniejszy album [...] jest swego rodzaju eksperymentem, próbą zestawienia współczesnego instrumentarium akordeonowego z obsadą kwintetu smyczkowego grającego na instrumentach historycznych. Uzyskana w ten sposób kolorystyka dźwiękowa ma na celu jak najbliższe odzwierciedlenie brzmienia muzycznego świata epoki Bacha, w którym swą nieco nieśmiałą obecność spróbowali zaznaczyć wykonujący partie solowe akordeoniści, od lat poszukujący możliwości realizacji artystycznej również w muzyce barokowej. Gdybyśmy spojrzeli w niedaleką przeszłość, takie połączenie mogłoby się nam wydawać „artystycznym mezaliansem”, choć również dla wielu współczesnych miłośników muzyki dawnej może być ono trudne do zaakceptowania. Autorzy płyty pragnęli jednak odnieść się do uniwersalnych prawd i piękna muzyki Bacha. Wykorzystując w tym celu bliskie sobie narzędzia, z odwagą i otwartą wyobraźnią podążyli nieznanymi im dotąd ścieżkami, a więc dali się porwać trudnym do przewidzenia konsekwencjom podróży. Do odpowiedzi na pytanie, czy było warto, wszystkich słuchaczy zachęcam z osobna, głęboko wierząc, że wybrana twórczość może być dla nich równie odkrywcza i inspirująca, jak dla wykonawców grających na niniejszej płycie.

Grzegorz Palus

KOMPOZYTOR Johann Sebastian Bach (1685–1750)
WYKONAWCA duoAccosphere: Grzegorz Palus (akordeon), Alena Budziňáková (akordeon), Kwintet smyczkowy orkiestry Capella Cracoviensis: Agnieszka Świątkowska (skrzypce), Tomasz Góra (skrzypce), Mariusz Grochowski (altówka), Konrad Górka (wiolonczela), Michał Skiba (kontrabas)
REALIZACJA / REŻYSERIA Katarzyna Rakowiecka-Rojsza, Igor Szymański
OPRACOWANIE / REDAKCJA Emilia Dudkiewicz (redaktor wydawca), Agnieszka Panas, Piotr Maculewicz (nota programowa), Grzegorz Palus (nota programowa)
TŁUMACZENIE Grzegorz Stompor
ILUSTRACJE / OPRAC. GRAF. KREATOR Klaudyna Schubert (zdjęcia), Krzysztof Welian
WYDANIE Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA Chopin University Press
ROK WYDANIA 2021
OPIS FIZYCZNY 1 płyta (CD)
KATEGORIA I TAGI
  • Płyty
  • Muzyka barokowa
  • Muzyka akordeonowa
  • Johann Sebastian Bach
  • Bach
  • New Double Accordion Concertos b
  • Zobacz także