Marian Borkowski: Symfonia

35,00 zł
Ilość
dostępny

Opis

Marian Borkowski

Kompozytor, muzykolog, pianista, pedagog oraz animator i organizator życia muzycznego - ur. 17 sierpnia 1934 roku w Pabianicach. Studia muzyczne odbył w latach 1959-1965 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) w Warszawie w klasie kompozycji Kazimierza Sikorskiego oraz w klasach fortepianu Jana Eklera i Natalii Hornowskiej. W tym samym czasie studiował muzykologię w Uniwersytecie Warszawskim, którą ukończył pod kierunkiem Józefa M. Chomińskiego w roku 1966. W latach 1966-1968, jako stypendysta rządu francuskiego, kontynuował studia kompozytorskie u Nadii Boulanger i Oliviera Messiaena w Konserwatorium Paryskim i w Konserwatorium Amerykańskim w Fontainebleau oraz u lannisa Xenakisa w cole Pratique des Hautes Etudes, jak również studia muzykologiczne pod kierunkiem Jacquesa Chailley i Barry S. Brooka w Uniwersytecie Paryskim (Sorbonne). Jednocześnie studiował filozofię u Jeana Hyppolite i Julesa Vuillemina na Sorbonie oraz w CoUge de France. Brał udział w Międzynarodowych Kursach Nowej Muzyki w Darmstadt (1972, 1974) oraz w Accademia Musicale Chigiana w Sienie (1973, 1975 - Diploma di Merito), pracując w zakresie kompozycji pod kierunkiem György Ligetiego, Iannisa Xenakisa, Karlheinza Stockhausena i Franco Donatoniego.

Od roku 1968 wykłada kompozycję i instrumentację symfoniczną w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (obecnie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina) - od 1976 roku jest docentem i prowadzi klasę kompozycji. W roku 1989 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Był prodziekanem i dziekanem Wydziału Kom-pozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki, prorektorem Akademii, kierownikiem katedr Kompozycji i Teorii Muzyki, a także inicjatorem i kierownikiem Podyplomowych Studiów Kompozycji i Teorii Muzyki.

Prowadził wiele międzynarodowych kompozytorskich kursów mistrzowskich, a od 1989 roku wykładał kompozycję, jako visiting professor i guest artist, w ponad 30 uniwersytetach i konserwatoriach muzycznych w USA, Chile, Francji, Kanadzie, Korei Południowej i Rumunii.

Wykształcił szerokie grono kompozytorów polskich oraz liczną grupę studentów, stażystów i doktorantów z zagranicy. Jego studenci i absolwenci zdobyli ponad 350 nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich.

Utwory Mariana Borkowskiego były wykonywane w 25 krajach Europy, a także w Australii, Boliwii, Chile, Chinach, Ekwadorze, Iranie, Jamajce, Japonii, Kanadzie, Kolumbii, Korei Południowej, Kubie, Kuwejcie, Malezji, Meksyku, Peru, Turcji, USA i Wenezueli. Jego kompozycje były prezentowane w programach ponad 50 krajowych i 60 międzynarodowych festiwali muzycznych (m.in. w Aix-en-Provence, Berlinie, Darmstadt, Genewie, Lizbonie, Los Angeles, Madrycie, Walco-Gity, Monachium, Paryżu, Seulu, St. Petersburgu, Valparaiso, Warszawie). Ponadto, wiele jego kompozycji zostało nagranych na ponad 60 płytach analogowych i CD wydanych przez Acte Préalable, DUX, Global Sound Media (Seoul), GM Records, MTJ, Musica Sacra Edition, Olympia (Londyn), Polonia Records, Polskie Nagrania MUZA, ProViva Intersound (Monachium), Requiem Records, Sound-Pol, Gamma CD, Veriton.

Był twórcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu "Laboratorium Muzyki Współczesnej" (1985-2013) oraz założycielem i prezesem Stowarzyszenia "Laboratorium Muzyki Współczesnej" (1995-2013). Byt członkiem jury wielu krajowych i międzynarodowych konkursów kompozytorskich i wykonawczych (m.in. w Belgradzie, Cambridge, Esztergom, Florencji, Guadalajara, Kolonii, Nowym Orleanie, Paryżu, Rouen, Rzymie, Seulu, Suwon, Taegu, Valparaiso).

Marian Borkowski jest laureatem Konkursu Młodych Kompozytorów w Warszawie (1966), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. G. B. Viottiego w Vercelli (1969), Konkursu Kompozytorskiego im. K. Szymanowskiego w Warszawie (1974), Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Nowej Muzyki w Nowym Jorku (1990) oraz wielu nominacji i kilku nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk (1998-2016). Odznaczony został także m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1977), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1984), Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2002).

umfc-253
KOMPOZYTOR Marian Borkowski (1934- )
INSTRUMENT / OBSADA Orkiestra
OPRACOWANIE / REDAKCJA Łukasz Farcinkiewicz
TŁUMACZENIE Michał Kubicki
ILUSTRACJE / OPRAC. GRAF. Krzysztof Welian
WYDANIE Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA Chopin University Press
ROK WYDANIA 2018
LICZBA STRON 45
OPIS FIZYCZNY Partytura
OPRAWA Oprawa miękka
ISBN / ISSN / ISNM 9790801518446
DODATKOWE INF. Utwór został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Zamówienia kompozytorskie", realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
KATEGORIA I TAGI
  • Nuty
  • Partytury
  • nuty
  • Marian Borkowski
  • Borkowski
  • partytura
  • Symfonia
  • Zobacz także