Rytuał i transgresja w sztuce perkusyjnej

25,00 zł
Ilość
dostępny

Sztuka perkusyjna należy do najstarszych form abstrakcyjnego języka, za pomocą którego dawny człowiek obłaskawiał niepojęte siły przyrody, przedzierzgnięte następnie w bóstwa niebiańskie, ziemskie i podziemne.

Perkusja pojawiała się zawsze tam, gdzie występowała potrzeba bliskości ze światem nadprzyrodzonym - otwierała drogi do nadzmysłowych krain, leczyła z chorób, przyzywała duchy przodków. Przez swoją obecność we wszystkich kulturach świata stała się swoistym katalizatorem duchowego rozwoju człowieka, a w dalszej perspektywie - rozwoju sztuki.

Niniejsza publikacja porusza rytualny aspekt sztuki perkusyjnej. Sposób widzenia rytuałów perkusyjnych i towarzyszącej im przemiany - transgresji - ujęty został przez autorów w różnorodny sposób. Czytelnik może zatem zagłębić się w świat szamańskich rytuałów przejścia, ekstazy, w rozważania na temat muzyki indonezyjskiego gamelanu, jak również poznać świat współczesnej sztuki multiperkusyjnej. Jest to jedynie wycinek tematów prezentowanych w publikacji, która jest pretekstem do dalszych rozważań, nie tylko na polu muzyki, ale także antropologii kultury, estetyki, historii muzyki.

umfc-192
OPRACOWANIE / REDAKCJA Leszek Lorent
WYDANIE Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA Wydawnictwo Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina
ROK WYDANIA 2017
LICZBA STRON 128
OPRAWA Oprawa miękka
ISBN / ISSN / ISNM 9788361489931
KATEGORIA I TAGI
  • Historia muzyki
  • Instrumenty perkusyjne
  • perkusja
  • Zobacz także