Cudowny to instrument wiolonczella! Historie polskich wiolonczelistów XIX i XX wieku / Anna Wróbel

25,00 zł
Ilość

Każdy czytelnik, który weźmie do ręki tę książkę z pewnością będzie zdziwiony, że na temat polskich wiolonczelistów może powstać tak obszerna publikacja. Może również zdziwić się wielorakim sposobem uczestnictwa polskich wiolonczelistów w życiu kulturalnym Polski. Przecież wśród polskich wiolonczelistów byli kompozytorzy, literaci, nauczyciele muzyki, dyrygenci a nawet był również językoznawca. Ich działalność z werwą i z dowcipem opisana przez Autorkę przybliża nam nie tylko sprawy wiolonczeli w Polsce ale pokazuje całe spektrum życia muzycznego. Bardzo dobrze się stało, że ta praca powstała. Mogą z niej skorzystać ci, którzy uważają, że historia prawdziwej gry na wiolonczeli w Polsce zaczyna się od nich, również ci, którzy są skłonni początek tej historii przenieść o pół pokolenia wcześniej. Osoby, które do tej pory nie próbowały znaleźć początku historii polskiej wiolonczeli znajdą w niej mnóstwo zajmujących a nawet pasjonujących informacji. 

Andrzej Wróbel 

Anna Wróbel ukończyła z wyróżnieniem AMiFC w Warszawie, w klasie prof. Andrzeja Wróbla. W 2012 uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych na swojej macierzystej uczelni, a w 2016 otrzymała habilitację. Jest też absolwentką muzykologii w Instytucie Muzykologii UW. Anna Wróbel od 2014 pracuje na stanowisku adiunkta na UMFC, w filii w Białymstoku.

Wraz z pianistą Mariuszem Dropkiem nagrała płytę "Les Larmes", na której znalazły się polskie miniatury wiolonczelowe. Jest to światowa premiera fonograficzna. Z Polską Orkiestrą Radiową pod dyrekcją Ł. Borowicza nagrała "Koncert wiolonczelowy" Aleksandra Kulikowskiego, a z zespołem Camerata Vistula płytę "Choralis Passeris", na której znalazły się utwory polskie na wiolonczelę i zespół smyczkowy. Są to, kolejne w dorobku wiolonczelistki — światowe premiery fonograficzne. Ostatnio artystka, po raz pierwszy w Polsce nagrała wszystkie "Kaprysyna wiolonczelę solo" Alfredo Piattiego. Album został uhonorowany nagrodą "Supersonic" magazynu Pizzicato i nominowany do nagrody ICMA 2019.

Anna Wróbel, wraz z Rodzicami Elżbietą Piwkowską-Wróbel i Andrzejem Wróblem tworzy Rodzinne Trio Wiolonczelowe. 

Niniejsza książka jest pierwszą monografią w dorobku Artystki, stanowi efekt długoletnich badań nad polskimi wiolonczelistami. 

umfc-2019005
AUTOR Anna Wróbel
MIEJSCE WYDANIA Lublin
WYDAWCA Polihymnia
ROK WYDANIA 2019
LICZBA STRON 380
OPRAWA Oprawa twarda
ISBN / ISSN / ISNM 9788378475750
KATEGORIA I TAGI
  • Instrumenty muzyczne
  • Instrumenty strunowe
  • Książki
  • wiolonczela
  • wróbel
  • Zobacz także