Miłosz Magin : pianista, kompozytor, pedagog / Krystyna Juszyńska

39,00 zł
Ilość
Niedostępny

Opis

Moje osobiste spotkanie z Miłoszem Maginem miało miejsce w Akademii Muzycznej w Łodzi prawdopodobnie w 1981 roku i trwało tylko chwilę. W uczelnianej kawiarni (...) przy stoliku „profesorskim" siedział ktoś nieznajomy (...) — dystyngowany pan z siwą bródką, w marynarce w wesołą kratę, z kolorową apaszką na szyi, roztaczał dookoła uśmiechy i serdeczne spojrzenia. Podał mi rękę, pozdrowił, coś powiedział... Stałam chwilę osłupiała, nie wiedząc kto to jest, oszołomiona jego absolutną innością, jakbym zobaczyła przybysza z innego świata. Najsilniejsze wrażenie z tego krótkiego spotkania, które pozostało w mojej pamięci do dziś — jak zatrzymany kadr filmu bez dźwięku — to obraz człowieka rozpromienionego, radosnego, „kolorowego", mocno kontrastującego z otoczeniem, w którym się znalazł (...). Wtedy nie miałam pojęcia, że człowiek ten stanie się mi tak bliski, choć nigdy więcej już go nie spotkałam, oraz że poświęcę mu tyle lat pracy, aby odkryć na nowo i utrwalić w książce jego interesujące życie i artystyczne osiągnięcia. 

Miłosz Magin zauroczył mnie swoim naturalnym wielkim talentem muzycznym, etosem prawdziwego artysty i szlachetnego człowieka. Postanowiłam o nim opowiedzieć. 

Krystyna Juszyńska

Biografia

Krystyna Juszyńska

Krystyna Juszyńska, prof dr hab. w dyscyplinie teoria muzyki. Studia w zakresie teorii muzyki w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi ukończyła z wyróżnieniem (1977), stopień doktora uzyskała w Akademii Muzycznej w Warszawie (1987), habilitację w Akademii Muzycznej w Krakowie (1999), tytuł profesora sztuki muzycznej otrzymała w 2015 roku. W latach 1977-2014 pracowała w Akademii Muzycznej w Łodzi, a od 2012 zatrudniona jest w Katedrze Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. 

Autorka książki pt. Interpretacja artystyczna dzieła muzycznego (Łódź 1999) oraz ok. 100 artykułów naukowych z zakresu teorii muzyki, muzyki fortepianowej i pianistyki polskiej. Prowadziła badania naukowe w: USA, Paryżu, Sankt Petersburgu, Berlinie, Lwowie, Wilnie. Inicjatorka i redaktor dwóch serii wydawniczych: Kultura muzyczna Łodzi i Twórcy życia muzycznego Łodzi. Stypendystka Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1976), odznaczona licznymi medalami i nagrodami. 

umfc-2019021
AUTOR Krystyna Juszyńska
OPRACOWANIE / REDAKCJA Anna Krzysztofik, Tomasz Karpowicz
TŁUMACZENIE Tomasz Zymer, Aleksandra Girat
ILUSTRACJE / OPRAC. GRAF. Rudolf Mruczek
WYDANIE Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
ROK WYDANIA 2019
LICZBA STRON 375
OPIS FIZYCZNY Książka
OPRAWA Oprawa twarda
ISBN / ISSN / ISNM 9788365990242
KATEGORIA I TAGI
  • Polecane
  • Książki
  • Biografie i literatura faktu
  • Wspomnienia
  • Zobacz także