Patmos music for organ & percussion

32,00 zł
Ilość

Zawartość płyty

1. Marek Jasiński (1949–2010) Psalmodia na organy, kotły i wibrafon (2007)* 10:16

2. Thierry Escaich (*1965) Ground II na organy i perkusję (2007) 07:54

3. Aleksandra Chmielewska (*1993) Letter from faraway island na organy i perkusję (2018)* 11:36

Petr Eben (1929–2007) Landscapes of Patmos na organy i perkusję (1984)
4. I Landscape with Eagle 03:57
5. II Landscape with the Eldest 05:02
6. III Landscape with Temple 07:40
7. IV Landscape with Rainbow 03:21
8. V Landscape with Horses 07:39

Całkowity czas

57'42''

Opis

Zarówno organy, jak i perkusja to instrumenty, które imponują swoimi możliwościami i potęgą brzmienia, zarazem posiadając wiele barw, faktur i odcieni. Album Patmos. Music for organ & percussion to pierwsze nagranie muzyki tego typu na polskim rynku fonograficznym!

Utwory na organy i perkusję nie są często wykonywane w Polsce, co stanowiło dla artystów – Bartosza Jakubczaka (organy) i Miłosza Pękali (perkusja) – dodatkową motywację do stworzenia projektu, który ukazywałby cztery różne muzyczne pomysły na właśnie takie instrumentarium. Ponadto na CD znalazł się specjalnie napisany na potrzeby płyty utwór Letter from faraway island na organy i perkusję (2018) Aleksandry Chmielewskiej. Motyw wyspy Patmos w kompozycji Chmielewskiej nawiązuje do utworu Landscapes of Patmos Petra Ebena, stąd też tytuł płyty. Twórczym uzupełnieniem koncepcji repertuarowej płyty są dzieła: Thierry’ego Escaicha Ground II oraz Marka Jasińskiego Psalmodia (światowa premiera fonograficzna).

„Kolorystyka dźwięków, jaką dostarczają organy oraz instrumenty perkusyjne, stała się bodźcem do poszukiwań literatury muzycznej przeznaczonej na tę obsadę wykonawczą. Zestawienie barw wspomnianych instrumentów zrodziło we mnie fascynację tego rodzaju muzyką – opowiada Bartosz Jakubczak – Miejsce nagrania, jakim jest Sala Koncertowa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, nie jest przypadkowe, bowiem stworzyło idealne warunki do zaistnienia precyzyjnie zaaranżowanego spotkania z instrumentarium perkusyjnym w wykonaniu Miłosza Pękali”.
Płyta jest pierwszym nagraniem muzyki tego typu na polskim rynku fonograficznym. W tym miejscu składam podziękowanie wspaniałemu muzykowi i współwykonawcy Miłoszowi Pękali, bez którego to nagranie nie doszłoby do skutku, a także Aleksandrze Chmielewskiej, która skomponowała utwór z myślą o nagraniu tej płyty. Dziękuję również mojej żonie Agacie za nieustającą miłość i wsparcie. Album Patmos. Music for organ & percussion to jeszcze jeden piękny przykład wśród płyt wydawnictwa Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – Chopin University Press na to, jak wspaniale mogą owocować muzyczne przyjaźnie. W wypadku Patmos. Music for organ & percussion mamy do czynienia z niezwykle zróżnicowanym konglomeratem kompozycji XX-wiecznych i współczesnych w brawurowym wykonaniu nietypowego, organowo-perkusyjnego duetu.

umfc-2019002
KOMPOZYTOR Petr Eben (1929–2007), Marek Jasiński (1949-2010), Thierry Escaich (1965- ), Aleksandra Chmielewska (1993- )
WYKONAWCA Miłosz Pękala (perkusja), Bartosz Jakubczak (organy)
INSTRUMENT / OBSADA Organy, Perkusja
WYDANIE Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA Chopin University Press
ROK WYDANIA 2019
OPIS FIZYCZNY 1 płyta (CD)
KATEGORIA I TAGI
  • Muzyka współczesna
  • organy
  • perkusja
  • Pękala
  • Jakubczak
  • Patmos music for organ & percuss
  • Zobacz także