Tadeusz Paciorkiewicz: Violin Concertos

32,00 zł

NOMINACJA DO ICMA 2022

Ilość

Zawartość płyty:

Koncert skrzypcowy (1955)

 

[1]

Allegro ma non troppo e molto maestoso

11:23

[2]

Lento molto

8:15

[3]

Allegro appasionato

6:46

Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę (1983)

 

[4]

Moderato

7:16

[5]

Adagio

7:28

[6]

Allegro sostenuto

7:25

total time 48:35

„Tadeusz Paciorkiewicz napisał ponad trzysta siedemdziesiąt kompozycji. Jego twórczość obejmuje wszystkie gatunki muzyki instrumentalnej, wokalnej i wokalno-instrumentalnej. Kompozytor mawiał, że «nawet najlepsze rzemiosło i warsztat kompozytorski są jedynie środkami do realizacji celu, jakim jest ekspresja dzieła». W każdej kompozycji Tadeusza Paciorkiewicza występuje mnogość i zmienność nastrojów. Charakter jego muzyki oscyluje pomiędzy biegunami skrajnych emocji, posługując się wyrafinowanymi niuansami” (Szymon Telecki).

Trzyczęściowy Koncert skrzypcowy Paciorkiewicza w swoim kształcie formalnym podobny jest do XIX-wiecznych koncertów instrumentalnych. Harmonika dzieła jest niejednorodna, co widać w zestawieniach partii skrzypiec z partią orkiestry – paleta harmoniczna orkiestry sprawia wrażenie odcinania się od głosu solowego. Z kolei Koncert na dwoje skrzypiec i orkiestrę jest kompozycją trzyczęściową, dającą możliwość pokazania mistrzostwa obydwu solistów zarówno na tle całej orkiestry, jak i w kameralnych zestawieniach instrumentalnych.

Prezentowane nagranie, zrealizowane z inicjatywy Szymona Teleckiego, jest premierą fonograficzną obu koncertów. W Koncercie na dwoje skrzypiec młodemu artyście partneruje Tadeusz Gadzina. Solistom towarzyszy Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana pod dyrekcją Adama Klocka. Wydawcami albumu są DUX Recording Producers oraz Chopin University Press.

KOMPOZYTOR Tadeusz Paciorkiewicz (1916-1998)
WYKONAWCA Szymon Telecki (skrzypce), Tadeusz Gadzina (skrzypce), Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana, Adam Klocek (dyrygent)
REALIZACJA / REŻYSERIA Dorota Tarnowska-Antosik, Małgorzata Polańska
INSTRUMENT / OBSADA Skrzypce, Orkiestra
OPRACOWANIE / REDAKCJA Emilia Dudkiewicz, Marcin Targoński
TŁUMACZENIE Żaneta Pniewska
ILUSTRACJE / OPRAC. GRAF. Sebastian Mintus (zdjęcia), Agnieszka Zakrzewska, Rafał Dymerski
WYDANIE Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA DUX, Chopin University Press
ROK WYDANIA 2020
OPIS FIZYCZNY 1 płyta (CD)
KATEGORIA I TAGI
  • Płyty
  • Muzyka współczesna
  • Muzyka koncertująca
  • Muzyka skrzypcowa
  • Orkiestra
  • Zobacz także