Sonatas for Flute and Harp

29,90 zł
Ilość

Opis:

Instrumenty, których brzmienie zaprezentowane zostało na niniejszej płycie, mają bardzo bogatą historię, sięgającą czasów antycznych. Nic więc dziwnego, że ich zestawienie rozpala wyobraźnię kompozytorów i jest przyczynkiem do powstawania licznych dzieł, które często stają się istotnymi pozycjami w katalogu wielu autorów, jak ma to miejsce np. w przypadku Sonaty Adriana Shaposhnikova. Barwy obu instrumentów znakomicie się uzupełniają, a ich współbrzmienie oferuje całą paletę kolorów, dając kompozytorom ogromne możliwości brzmieniowe, w których jedynym ograniczeniem jest ich wyobraźnia. Nie dziwi zatem fakt, iż jest to zestawienie instrumentów wybierane przez wielu twórców, czego owocem są często dzieła, które na stałe znajdują swoje miejsce w repertuarze wykonawców i sercach melomanów.

Trzy nagrane na płycie sonaty prezentują nieco odmienny sposób podejścia do formy muzycznej, jak również możliwości brzmieniowych duetu flet-harfa, dzięki wykorzystaniu rozmaitych technik wykonawczych oraz różnych rejonów bogatego języka muzycznego. Wszystkie kompozycje wymagają od muzyków nie tylko mistrzowskiego warsztatu wykonawczego, ale także dużej wrażliwości i wyczucia na zawarte w nich niuanse interpretacyjne. Przedstawione utwory wykorzystują pełne skale instrumentów, jak również ukazują ich walory sonorystyczne, a dzięki zastosowaniu rozszerzonej tonalności w partii harfy występują rzadko spotykane dla tego instrumentu rozwiązania harmoniczne.

Agata Igras i Zuzanna Elster związane są z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie prowadzą klasy gry solowej na swoich instrumentach i którego są absolwentkami. Ich wieloletnia współpraca zaowocowała prezentowanym nagraniem, a dobór repertuaru uwzględnia fascynację obu artystek brzmieniem, jakie oferuje zestawienie fletu z harfą, oraz ambitną formą muzyczną, jaką niewątpliwie reprezentują wybrane przez nie kompozycje.

Zawartość płyty:

1. Adrian Shaposhnikov (1887 - 1967) Sonata for Flute and Harp (1925)

I. Andante con moto – Allegro ma non troppo [4'47'']
II. Menuetto [2'47'']
III. Allegro molto [4'05'']

2. Lowell Liebermann (b.1961) Sonata for Flute and Harp Op. 56 (1996) [14'27'']

3. Arnold Bax (1883 - 1953) Sonata for Flute and Harp (1928) 

I. Allegro moderato [7'42'']
II. Lento [7'30'']
III. Moderato giocoso [5'33'']

Całkowity czas:

[46'59'']

umfc-2020001
KOMPOZYTOR Adrian Shaposhnikov, Arnold Bax, Lowell Liebermann
WYKONAWCA Zuzanna Elster (harfa), Agata Igras (flet)
INSTRUMENT / OBSADA Harfa, Flet
WYDAWCA Ars Sonora
ROK WYDANIA 2019
KATEGORIA I TAGI
  • Płyty
  • Muzyka XX wieku
  • Flet i harfa
  • Igras
  • Sonatas for Flute and Harp
  • Elster
  • Shaposhnikov
  • Bax
  • Liebermann
  • Zobacz także