Śladami Goldberga / Alina Ratkowska

25,00 zł
Ilość

Opis

Impulsem do powstania książki Śladami Goldberga była przypadająca w roku 2017 dwieście dziewięćdziesiąta rocznica urodzin gdańskiego klawesynisty i kompozytora Johanna Gottlieba Goldberga. Niniejsza publikacja ma na celu podsumowanie rozproszonych w wielu źródłach informacji na temat życia i działalności wirtuoza, który stał się postacią legendarną, w powszechnej świadomości nierozerwalnie związaną z Wariacjami Goldbergowskimi Johanna Sebastiana Bacha.

Pracując nad tekstem, sięgnęłam między innymi po materiały wykorzystane w mojej pracy doktorskiej pt. Charakterystyka twórczości Johanna Gottlieba Goldberga (1727-1756) na tle kompozycji twórców jemu współczesnych, napisanej pod kierunkiem prof. Leszka Kędrackiego i obronionej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w roku 2009. Od tego czasu postać Goldberga pozostaje w centrum moich zainteresowań. Stał się on patronem organizowanego przeze mnie od 2006 roku festiwalu, będąc, jak sądzę, jednym z najlepszych ambasadorów promujących muzyczne dziedzictwo dawnego Gdańska.

Książkę adresuję do miłośników muzyki, ale też do jej badaczy oraz wykonawców. Byłoby moją największą satysfakcją, gdyby zawarte w niej informacje posłużyły do dalszych badań i odkryć, mogących stanowić uzupełnienie wiedzy na temat Goldberga i życia muzycznego historycznego Gdańska. Mam nadzieję, że któryś z tytułowych "śladów" stanie się tropem prowadzącym dalej, do nowych, nieznanych dotąd faktów. Pragnę wyrazić serdeczne podziękowania panu Jerzemu Marianowi Michalakowi za pomoc i cenne uwagi przekazane mi podczas pracy nad książką, a mojemu mężowi Andrzejowi za wyrozumiałość w czasie jej przygotowywania.

Alina Ratkowska

Alina Ratkowska

Profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie i Scholae Cantorum Basiliensis. Laureatka I nagrody Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. R Bernardi w Bolonii w 2005 roku i III w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej Van Vlaanderen w Brugii (Belgia). Inicjatorka i dyrektor Festiwalu Goldbergowskiego w Gdańsku. Ma w swoim dorobku kilka solowych płyt, w tym Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha, Le Clavecin Moderne ze współczesną polską muzyką klawesynową, a także CD z koncertami gdańskich kompozytorów Johanna Gottlieba Goldberga (MDG) i Johanna Jeremiasa du Graina (Sarton), któremu poświęciła także książkę, wydaną przez UMFC w 2013 roku. 

"To pierwsze monograficzne opracowanie o Johannie Gottliebie Goldbergu [...] nie tylko w Polsce, ale i na świecie. [...] Dla muzykologów, muzyków i wszystkich miłośników sztuki dźwięku będzie to ważna książka" - z recenzji dr hab. Aliny Mądry, prof. UAM

umfc-2019003
AUTOR Alina Ratkowska
TŁUMACZENIE Tomasz Zymer
ILUSTRACJE / OPRAC. GRAF. Joanna Kwiatkowska
WYDANIE Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA Chopin University Press
ROK WYDANIA 2019
LICZBA STRON 154
OPRAWA Oprawa miękka
ISBN / ISSN / ISNM 9788365990136
KATEGORIA I TAGI
  • Historia muzyki
  • Biografie i literatura faktu
  • Goldberg
  • Ratkowska
  • Alina Ratkowska
  • Śladami Goldberga
  • Johann Gottlieb Golbderg
  • Zobacz także