Stanisław Wisłocki: Solo & Chamber Works

39,00 zł

SREBRNY DYPLOM MUZYCZNE ORŁY 2023

NOMINACJA FRYDERYK 2024

Ilość

Stanisław Wisłocki był znakomitym polskim kompozytorem, dyrygentem, pianistą, pedagogiem i organizatorem życia muzycznego. Zasłynął przede wszystkim jako wybitny dyrygent, kształtujący gusta publiczności poprzez prezentowanie kanonu światowej i rodzimej literatury muzycznej oraz inicjowanie prawykonań muzyki najnowszej. Jego działania wywarły wpływ nie tylko na kształt życia muzycznego powojennej Polski, lecz także na popularyzację muzyki polskiej w świecie.

 

Na uwagę zasługuje także bogata spuścizna kompozytorska Wisłockiego, który tworzył utwory solowe, kameralne, orkiestrowe, wokalne i wokalno-instrumentalne, a także muzykę teatralną i filmową. Większość z napisanych przez niego dzieł wciąż jeszcze czeka na rejestracje fonograficzne. Prezentowany dwupłytowy album, na którym znalazły się utwory solowe i kameralne Wisłockiego, jest wynikiem wieloletniej pracy twórczej i artystycznych poszukiwań Wojciecha Świętońskiego – znakomitego pianisty aktywnie zaangażowanego w poszukiwania kompozycji nieznanych, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki polskiej. Oprócz czterech cykli fortepianowych (D’après Scarlatti, Mała suita, Suity I i II) artysta zarejestrował także cztery Poematy do słów Iona Minulescu (w opracowanej przez siebie wersji na głos z fortepianem) oraz Sonatę F-dur na skrzypce i fortepian. W utworach kameralnych pianiście towarzyszą uznane artystki: Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran) i Marta Piórkowska (skrzypce). Nagrania dokonał Andrzej Brzoska. W obszernej książeczce dołączonej do albumu oprócz noty programowej, noty o utworach i biogramów kompozytora i artystów znalazło się tłumaczenie poematów na język polski i angielski.

 

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Wydawcami albumu są Chopin University Press i Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków.

 

 

KOMPOZYTOR Władysław Szpilman (1911-2000), Stanisław Wisłocki (1921-1998)
WYKONAWCA Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran), Marta Piórkowska (skrzypce), Wojciech Świętoński (fortepian)
REALIZACJA / REŻYSERIA Andrzej Brzoska
INSTRUMENT / OBSADA Skrzypce, Fortepian, Sopran
OPRACOWANIE / REDAKCJA Emilia Dudkiewicz (redaktor wydawca), Jakub Jakubaszek, Wojciech Świętoński (biogram kompozytora, nota programowa, nota o utworach)
TŁUMACZENIE Olga Bartosiewicz-Nikolaev, Żaneta Pniewska
ILUSTRACJE / OPRAC. GRAF. Karol Meissner, Mateusz Żaboklicki (zdjęcia), Sylwia Leszczyńska-Chalamońska (grafika na okładce)
WYDANIE Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA Chopin University Press
ROK WYDANIA 2022
OPIS FIZYCZNY 2 płyty (CD)
KATEGORIA I TAGI
  • Płyty
  • Muzyka XX wieku
  • Muzyka kameralna
  • Muzyka fortepianowa
  • Muzyka polska
  • Skrzypce i fortepian
  • Głos i fortepian