Kalevi Aho: Accordions Sonatas (Mateusz Stankiewicz)

32,00 zł
Ilość

Zawartość:

I Sonata na akordeon

 

 

[1]

Preludium i Passacaglia

14:16

 

[2]

Preludium i Fuga

13:14

 

II Sonata „Black Birds” na akordeon

 

 

[3]

Birds of Light

3:37

 

[4]

Birds of the Night

3:28

 

[5]

Strange Birds

6:07

 

[6]

Birds of Desolation

4:17

 

[7]

Black Birds

5:31

 

Total time: 50:34

Dwie sonaty akordeonowe fińskiego twórcy Kaleviego Aho są jednymi z najtrudniejszych utworów w repertuarze akordeonowym. „Rozmach ich treści, komplikacje formy, niebywały wachlarz środków, przebogaty warsztat, wyrafinowanie faktury, dynamiki, kolorystyki zapisują wręcz nową, swoistą kartę w historii dwudziestowiecznej sonaty jako gatunku, który nie wygasł i nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Mistrzostwo i wielka indywidualność biją z każdego rozwiązania w tych dziełach, ekspresjonizm i sensualizm, intelektualizm i spekulatywność, niezwykła otwartość emocjonalna i rozległość wyobraźni są w tej muzyce niepowtarzalne” (Krzysztof Lipka). Pierwsza z sonat składa się z dwóch par części: Preludium i Passacaglia oraz Preludium i Fuga; części o charakterze improwizacyjnym przeplatają się tu zatem ze strukturą polifoniczną. II Sonata, nosząca programowy tytuł Black Bird, składa się z pięciu wirtuozowskich miniatur. To „muzyka skomplikowana i przebogata, emanująca potęgą i wzmożoną ekspresją, złożonością faktury i nawarstwianiem konstrukcji. Emanuje również nieustającą feerią wirtuozerii; czasem się wydaje, że interpretujący dzieło muzyk użył trzeciej ręki – albo nawet, że brzmią dwa akordeony. Jednak ta erupcja zintensyfikowanych brzmień nie służy sama sobie, jest konieczna dla oddania wyrazu i duchowego napięcia” (Lipka).

 

Muzykiem, który po raz drugi w historii fonografii odważył się sięgnąć po tak wymagający repertuar jest Mateusz Stankiewicz – młody, ale już wielokrotnie nagradzany wirtuoz akordeonu związany z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Rejestracji dokonał Michał Bereza. Oryginalność, rozmach i potęga wyrazu – to cechy, które wyróżniają prezentowany album i charyzmatyczne interpretacje Stankiewicza.

KOMPOZYTOR Kalevi Aho (1949- )
WYKONAWCA Mateusz Stankiewicz (akordeon)
REALIZACJA / REŻYSERIA Michał Bereza
INSTRUMENT / OBSADA Akordeon
OPRACOWANIE / REDAKCJA Krzysztof Lipka (nota programowa), Jakub Jakubaszek (redakcja, projekt graficzny i skład), Emilia Dudkiewicz (redaktor wydawca)
TŁUMACZENIE Żaneta Pniewska
ILUSTRACJE / OPRAC. GRAF. Mateusz Żaboklicki (zdjęcia)
WYDANIE Wydanie 1.
MIEJSCE WYDANIA Warszawa
WYDAWCA Chopin University Press
ROK WYDANIA 2022
OPIS FIZYCZNY 1 płyta (CD)
ISBN / ISSN / ISNM 5906874951590
KATEGORIA I TAGI
  • Płyty
  • Muzyka współczesna
  • Muzyka akordeonowa
  • akordeon
  • Zobacz także